Zajednica povratnika Osječko-baranjske županije je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i razvoj udruge.

25 GODINA MIRNE REINTEGRACIJE OBILJEŽENO U VUKOVARU (2)

 

Zajednica povratnika Osječko-baranjske županije, provodeći svoje redovite aktivnosti EU projekta, Eltz u Vukovaru uz nazočnost 30-ak sudionika održala je tribinu i treću tematsku konferenciju.

 

Glavne teme tribine bile su:

 

  1. Inicijativa za organiziranje međunarodne konferencije o prognanicima i izbjeglicama
  2. Organiziranje tribina s braniteljskim udrugama Baranje o statusu UN-ove misije UNTAES-a i mirne reintegracije Hrvatskoga Podunavlja.

 

Tribinu je vodila dr. sc. Sandra Cvikić iz Instituta Ivo Polar, područni centar Vukovar.

Zajednica neće i ne može šutjeti u ime 210.000 bivših prognanika koji su pretrpjeli različite oblike ratne štete definirane još 1992. nakon Iračko-Kuwaitskog rata od strane kompenzacijske komisije u UN-u. U tome dokumentu utvrđeni su i novčani iznosi za pojedine oblike ratne štete i dovoljno bi bilo samo se pozvati na taj dokument s kojim su na 2. konferenciji ZPHP 2022. godine javno bili upoznati izaslanici Premijera, predsjednika Sabora i ministra hrvatskih branitelja te ministra vanjskih i Europskih poslova.

O tome, kao i o procesuiranju ratnih zločinaca ovisi i vizija budućnosti u Hrvatskom Podunavlju.

 

Druga tema nametnuta nam je ratom u Ukrajini i brojnim izbjeglicama koji su, kao i mi 1991., napustili svoje domove i otišli u progonstvo, spašavajući svoje živote. Budući da se do danas nigdje u svijetu prognanici, odnosno izbjeglice, nisu organizirali tako kako smo se mi u Hrvatskoj tada organizirali, držimo da nema nitko mjerodavniji da prenese ssvoje iskustvo prognanicima drugih država, u konkretnom slučaju Ukraincima, od Zajednice povratnika.

 

I treća tema vezana je uz 25. godišnjicu završetka mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja koju smo svečano obilježili prigodnim programom, dokumentarnim filmom i izložbom fotografija

 

. Još i danas ima dosta prijepora oko toga je li bila dobra odluka krenuti u oslobađanje tada okupiranog Hrvatskog Podunavlja mirnim putem ili bi, nakon veličanstvenih pobjeda u Bljesku i Oluji, bilo bolje da je i ovdje provedena vojna operacija „Grom“. O toj temi želimo organizirati okrugle stolove s braniteljskim udrugama i pokušati donijeti jedinstveni stav oko toga kako bi Mirna reintegracija dobila svoje pravo mjesto u hrvatskom društvu ne gurajući pod tepih činjenice koje govore da je upravo zahvaljujući UNTAES-u završen rat u Hrvatskoj, da je ovo okupirano područje oslobođeno i da su se prognanici u velikom postotku vratili svojim kućama a doseljenici dobili izbor povratka u svoje domove ili odlaska iz Hrvatske.