Zajednica povratnika Osječko-baranjske županije je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i razvoj udruge.

PRVA RADNA SJEDNICA U DRAŽU

Draž, 12. veljače 2025.

Prvu ovogodišnju radnu sjednicu Upravnog odbora Zajednica je održala u Dražu, u objektu obitelji Barišin koja još uvijek traga za dva nestala člana svoje obitelji. Na početku sjednice nazočne je pozdravio načelnik općine Draž Stipan Šašlin, zahvalio što smo prvu ovogodišnju sjednicu odlučili održati u njegovoj općini i to baš u ovom objektu, što je svakako pozitivna simbolika. Podržao je sve napore Zajednice u poticanju i rješavanju još uvijek aktualnih problema hrvatskih povratnika, uključujući i naknadu ratne štete.

U nastavku sudionici su analizirali nedavno održanu tribinu u povodu obljetnice završetka mirne reintegracije u Osijeku. Opća je ocjena da je organizacija bila dobra kao i posjećenost, posebno tada visokih dužnosnika mirne reintegracije, Vesne Škare Ožbolt i Joška Morića a uz njih su bili i Lovre Pejković, Nada Arbanas, Ante Drmić i Irena Vukman. U ome predsjednika hrvatskoga Sabora Gordana Jandrokovića nazočio je prof. Josip Miletić, inače dožupan OBŽ a u ime premijera Plenkovića i ministra branitelja Tome Medveda nazočila je gospođa Ivona Partenieri.

I ovaj puta naglašeno je da proces završetka mirne reintegracije hrvatskoga Podunavlja, iako značajan za hrvatske prognanike, ne smije biti obilježavan samo od strane Zajednice povratnika već svakako u organizaciji obilježavanja moraju značajniju ulogu imati obje županije, tim prije što je 15. siječanj službeni spomendan proglašen od strane Vlade RH.

Članovi Upravnog odbora informirani su o projektima koje smo prijavili općinama Darda, Draž, Popovac, Čeminac, Antunovac, Kneževi Vinogradi, grad Osijek, županija Osječko-baranjska i Ministarstva hrvatskih branitelja i vanjskih poslova a u pripremi je projekt za Središnji državni ured za hrvate izvan Hrvatske. Općina Jagodnjak svake godine stavlja Zajednicu u svoj proračun a općinama Petlovac i Erdut se obraćamo, po ranijem dogovoru, pred godišnju konferenciju zamolbom za financijsku potporu, koje redovito budu odobrene.

Sa zadovoljstvom smo u rad ovoga Upravnog odbora uključili profesora Zdravka Pavlinića iz Čeminca, tako da je sada Upravni odbor kompletan sukladno svojem Statutu.

Pokrenuto je nekoliko inicijativa i to: potaknuti jedinice lokalne samouprave iz Baranje da se ove godine konačno krene u realizaciju projekta postavljanja jedinstvenog spomen-obilježja za sve poginule, nestale i ubijene civile i hrvatske branitelje Baranje te da se njihova imena zapišu na spomeniku a radi se o preko 200 osoba. (Samo je u Dardi ubijeno preko 60 civila u vrijeme protektorata UN-a).

Također je predloženo da se zatraži prijem kod glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića kako bi ga se izvijestilo što je sve Zajednica do sada poduzela po pitanju tužbe za naknadu ratne štete i od njega dobilo savjet što činiti dalje da se to pitanje konačno pokrene s mrtve točke.

Predsjednik Zajednice Branko Pek podsjetio je da se naša udruga još od 2008. godine bori da se to pitanje aktualizira, da je bilo nekoliko zvaničnih sastanaka u ministarstvima branitelja, vanjskih poslova i pravosuđa ali nije bilo nikakvih rezultata. Ocijenio je da je to dijelom i zbog toga što mi sami nemamo dovoljno snage niti utjecaja nametnuti tu temu na najvišoj razini. Zato je najavio svoju kandidaturu za županijsku skupštinu na predstojećim lokalnim izborima jer drži da bi s te razine mogao značajnije utjecati na rješavanje toga pitanja.

Nakon kraće rasprave Upravni odbor jednoglasno je podupro kandidaturu svoga predsjednika za skupštinu Osječko-baranjske županije.

Na kraju je došlo ugodno iznenađenje za sve. Članica Upravnog odbora Đurđa Marton (čiji je danas bio i rođendan) pozvala je mlade lokalne glazbenike koji su nas zabavljali do kasno u noć.