Zajednica povratnika Osječko-baranjske županije je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i razvoj udruge.

U Jagodnjaku prvi puta predstavljen EU projekt “Pravo na dom i mirna reintegracija Hrvatskog Podunavlja”

Jagodnjak, 7. ožujka 2022.


Na prvom zajedničkom sastanku projektno tima Zajednice povratnika Osječko-baranjske županije, voditelj projekta Branko Pek predstavio je projektne aktivnosti koje će Zajednica zajedno s partnerskom udrugom 130. brigade HV-a "Heroji Osijeka" provoditi na području Hrvatskog Podunavlja, dakle u Osječko-baranjskoj i dijelom u Vukovarsko-srijemskoj županiji, tijekom idućih 18 mjeseci.


Nazočnima su se predstavili gospoša Ana Pšihistal, psihologinja koja je ponudila svoje usluge pružanja psiho-socijalne pomoći i savjetovanja te djelatnik Županijske razvojne agencije koji je obećao da će administrativne poslove vezane za provedbu projekta raditi besplatno.


Već na samom početku istaknute su inicijative koje će biti nadgradnja postojećim mjerljivim rezultatima Projekta a odnosit će se na konkretnu pomoć hrvatskim stradalnicima Domovinskog rata, prognanicima, povratnicima, hrvatskim braniteljima, mladima, djeci te starim i nemoćnim osobama iz prognaničko-povratničke populacije.


U tu svrhu član provedbenog tima Branko Bogdanović osmislio je anketna pitanja čiji će odgovori kasnije koristiti za analizu i kao legitimna podloga za čvršći nastup prema Vladi RH da se pojedina pitanja, koja će se kroz ankete pokazati kao goruća za nekadašnja područja od posebne državne skrbi, počnu rješavati u cilju opstanka stanovništva u ratom stradalim područjima hrvatskog Podunavlja.


Također će se svim hrvatskim braniteljima i stradalnicima Domovinskog rata, pružiti mogućnost korištenja specifične medicinske pomoći pri rješavanju raznih oblika boli u kralježnici i drugim ekstremitetima, za što partnerska udruga Heroji Osijeka ima tri certificirana medicinska i sportska fizioterapeuta. Želja i cilj ovog dijela  Projekta je osloboditi hrvatske branitelje trpljenja boli koja u nekim slučajevima doseže i razinu neizdržljivosti i gdje nikakve injekcije niti tablete protiv boli više ne pomažu.


Takvu pomoć moći će se organizirati i u jedinicama lokalne samouprave koje imaju za to potrebne prostorne uvjete.


Pokrenuta je i inicijativa pružanja pomoći, prije svega psihološke, izbjeglicama iz Ukrajine, jer - naglašeno je - nitko nema toliko razumijevanja i suosjećanja s tim nesretnim ljudima kao hrvatski prognanici koji su istu takvu kalvariju prošli 1991. godine, a još uvijek su okupljeni u svojoj udruzi -  Zajednici povratnika. U tom smislu razgovarat ćemo sa Županijskim stožerom civilne zaštite i predstaviti im kako Zajednica povratnika može svojim bogatim iskustvom pomoći Ukrajinskim izbjeglicama.


Ocijenjeno je da je vrlo bitno o svim aktivnostima vezanim za provedbu pojedinih projektnih aktivnosti EU projeka redovito izjvešćivati javnost putem medija kako bi što više ljudi saznalo za mogućnosti koje mogu koristiti u rješavanju svojih poteškoća i problema.